Kapalı Otoparklar

Dünyanın ilk EN 50545-1 otopark gaz algılama sistemi.

Araçlar, ilk çalıştırma sırasında CO ve NO2 salgılar. Bu gazlar kapalı otopark alanlarında ve kapalı alanlarda birikebilir. Sağlık ve güvenlik nedenleriyle bu alanlarda CO ve NO2 gazlarını sürekli kontrol etmelisiniz. CO, 30 ppm'den sonra zehirleyebilir ve ölümlere neden olabilir. NO2, 3 ppm'den sonra tehlikelidir. Bu alanlardaki havalandırmanın yeterli olmaması hâlinde CO ve NO2 gazları yüksek konsantrasyon seviyelerine ulaşarak mide bulantısı ve kusma ile başlayan ciddi sonuçlara neden olabilir.


Yeraltı otoparkı gaz algılama sistemi, çevre güvenliği ve enerji tasarrufu için yerleştirilir. Havalandırma sistemlerinin durmaksızın çalışması halinde ciddi miktarda elektrik kullandığını unutmamalıyız. Bir hesaplama yapalım. 9000m2'lik bir otopark, 12 saatlik çalışma ile yıllık 245.000kw tüketir. Bu yüksek bir maliyet! Bu nedenle sorumlular, otoparklarda dikkatli olmak için uygun maliyetli bir çözüm kullanmak isterler. Havalandırma sistemini yalnızca gaz birikmesi varsa açmak ekonomik bir çözüm. Sadece önemli miktarda elektrik tüketmeyen bir gaz algılama sistemi kurulur ve tehlikeli bir birikim olduğunda fanlar açılır. 9000m2 otoparkta havalandırma sisteminin yıllık elektrik kullanımı kaba bir tahmin olarak 45.000kw'a düşmektedir. Bir yılda 200.000kw tasarruf edilebilir!


Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi, otoparklarda ve tünellerde zehirli ve yanıcı gazların tespiti ve ölçümü için "EN 50545-1" standartlarını yayınladı. Bu standart, kapalı otoparklardaki tehlikeler ve enerji tasarrufu için oluşturulmuştur. Bu standarda göre mükemmel bir şekilde bir gaz algılama sistemi tasarladık ve akredite bir kuruluş tarafından onaylandık.

Bir diğer önemli husus da bileşenlerden oluşan eksiksiz bir sisteme ihtiyaç duymanızdır çünkü otoparkların "EN 50545-1"e göre her bölgeyi tek tek izlemesi gerekir. Gaz yalnızca bir bölgede birikirse, tüm fanları açmanıza gerek yoktur. Gazı dağıtmak için sadece gerekli fanı açabilirsiniz. PPS ve PPS+ serimiz ile bunu kolayca sağlayabilirsiniz.
PPS+ serisi detektörler, kablolama ve kurulum için büyük bir avantaj sağlayan yerleşik RS 485 (Modbus) iletişim protokolüne sahiptir. Prosense PPS+ serisi gaz detektörleri, otoparklar için özel olarak geliştirdiğimiz gaz kontrol paneline bağlanabilir.


PPS Manager gaz kontrol panelinde en fazla 4 bölge modülü bulunabilir ve panel her bölge 32 detektörü kontrol edebilir. Tam dolu bir PPS paneli, 128 farklı detektörü izler. Yanıcı gaz detektörü, güç gereksinimleri toksin gaz detektörlerinden farklı olduğu için harici güç kaynağından beslenmelidir. Ancak PPS Manager hepsini otomatik olarak tanıyabilir. Her detektör için özel bir ayar yapmaya gerek yoktur.
Otopark gaz algılama sistemi "PPS+"nin Karbon Monoksit ve Azot Dioksit için uygun şekilde "EN 50545-1" için uygun maliyetli bir çözüm olduğundan emin olun. Ayrıca LPG için de uygun çözümler sunabiliriz.