Yemek ve İçecek Endüstrisi

Yemek ve içecek üreticileri, gıdaların ve atıkların işlenmesi ve muhafaza edilmesi için değişik gazlar kullanır. En yaygın olan gaz CO2’dir.

Karbondioksit, gıdanın işlenmesinde de ortaya çıkan yaygın gazlardan biridir ve atmosferde %0,04 oranında bulunur. Dahası, karbondioksit renksiz, kokusuz ve tatsızdır. Bu da çok tehlikelidir. CO2 seviyesi yükseldiğinde tespit etmesi zordur. Oksijenin yerini fark edilmeden alabilir. Yüksek konsantrasyonlarda CO2 zehirlenmeye ve boğulmaya neden olur. Yiyecek ve içecek endüstrisinde kazaların ve ölümlerin birçoğu da karbondioksit salınımlarından kaynaklanmaktadır.

Sekiz saatlik bir süre boyunca 5.000ppm (%0,5) CO2 maruz kalma limiti belirlenmiştir. 10 dakikalık bir süre boyunca 30.000ppm (%3) maruz kalma sınırıdır. İşçilerin güvenliği için işverenler bu seviyeleri sağlamakla yükümlüdür. Aksi takdirde ceza ve yaptırımlarla karşılaşırlar. Gaz algılama sistemleri bu tesislerde zorunlu olarak bulunmalıdır.

IR teknolojisine sahip Prosense PQD gaz detektörleri, CO2 tespiti için güvenli bir şekilde çalışmayı sağlar. IR sensörü, kullanıcının 0-5000ppm ve %0-5VOL gibi farklı aralıklarda CO2 algılamasını sağlar.

.